تبلیغات
. - بازی های کامپیوتری و خشونت!
برای دیدن مطلب کامل به ادامه مطلب مراجعه فرماییدنتیجه تصویری برای خشونت و بازی های کامپیوتری

امروزه نه تنها کودکان و نوجوانان تمایل به انجام بازی های رایانه ای دارند بلکه بزرگسالان نیز در کمال تعجب اوقات فراغت خویش را با انجام بازی های رایانه ای در موبایل ها و تبلت هایشان می گذرانند و باید گفت که افراد بدون توجه به زمان، مکان و موقعیت اجتماعی خویش در مکان های مختلف خود را با انجام این بازی ها سرگرم می کنند.....

 

منبع:http://www.mehrnews.com/

امروزه نه تنها کودکان و نوجوانان تمایل به انجام بازی های رایانه ای دارند بلکه بزرگسالان نیز در کمال تعجب اوقات فراغت خویش را با انجام بازی های رایانه ای در موبایل ها و تبلت هایشان می گذرانند و باید گفت که افراد بدون توجه به زمان، مکان و موقعیت اجتماعی خویش در مکان های مختلف خود را با انجام این بازی ها سرگرم می کنند.

 

تحقیقات نشان داده است که انجام بازی های رایانه ای اعتیادآور است و می تواند بر سلامت جسمی و روحی افراد تاثیرگذار باشد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناس فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: در بیشتر مطالعات صورت گرفته در زمینه بازی های رایانه ای استفاده افراطی از این نوع بازی ها در اوقات فراغ پیامدهای زیان باری را در زندگی اجتماعی و پیشرفت در بعد تحصیلی کودکان ایجاد می کند.

 

رضوان پورمحمدی ادامه داد: بروز رفتارهای خشونت آمیز در خانه و محیط های عمومی از کودکان نشان از تاثیر منفی این بازی ها دارد.

 

وی با بیان اینکه تا به حال هیچ مدرکی دال بر بی زیان بودن این بازی ها پیدا نشده است، افزود: صاحب نظران در این زمینه معتقدند که احتمال شکل گیری الگوهای ذهنی تحت تاثیر این بازی ها و احتمال همذات پنداری کودکان با شخصیت های موجود در بازی های رایانه ای یکی از مهمترین معضلات و پیامدهای منفی استفاده افراطی و بدون برنامه از این بازی ها به شمار می رود.

 

کارشناس فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی ابراز کرد: تقلید در رفتارهای ظاهری کودکان از دیگر عواقب زیان بار استفاده از این نوع بازی ها است. چرا که همانگونه که در جامعه شاهد هستیم بسیاری از کودکان با خرید لباس هایی شبیه به شخصیت های موجود در این بازی ها و با انجام رفتارهای آنها سعی در تقلید و همذات پنداری با این شخصیت ها دارند که این موضوع ضمن ایجاد روحیه ای پرخاشگرانه در آنها باعث ایجاد تزلزل در شخصیت کودکان نیز می شود.

 

پسران بیش از دختران تمایل به انجام بازی های خشونت آمیز دارند

 

پورمحمدی استفاده از این بازی ها را در پسران بیش از دختران دانست و عنوان کرد: پسرها به لحاظ ساختار فیزیکی و ژنتیکی تمایل بیشتری به استفاده از این بازی ها دارند و حتی در انجام بازی های گروهی هم پسران سعی در استفاده از بازی های خشونت آمیز رایانه ای دارند.

 

وی جایگزینی بازی های فکری و سنتی به جای استفاده افراطی از بازی های رایانه ای را راه حل مناسبی برای دوری بچه ها از این بازی ها دانست و اظهار داشت: معرفی بازی های فکری و سنتی توسط والدین به فرزندانشان و همراه شدن آنها در انجام این بازی ها ضمن بالا بردن صبر و حوصله کودکان، باعث افزایش تمرکز آنها نیز می شود.

 

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر در بازار بازی های فکری وجود دارد، افزود: می طلبد تا والدین با صبر و حوصله انجام بازی هایی همچون دوز بازی، هفت سنگ و الک دولک را که در آنها هم رنگ ها دخیل هستند و تمرکز را افزایش می دهند به بچه ها معرفی کنند.

 

پورمحمدی ادامه داد: می بینیم بچه هایی را که در فامیل یا خیابان در نگاهشان و رفتارشان خشونت موج می زند و بسیاری از این بچه ها قابل کنترل نیستند و والدین به دنبال مشاور و راهکاری برای بهبود وضعیت آنها هستند.

 

در جامعه امروزی برخی از بچه ها در مقابل این بازی ها رها شده اند و والدین برای آسایش خویش و برای اینکه حوصله کافی برای گذراندن وقت با کودکشان را ندارند بدون توجه به عواقب و آسیب های این بازی ها کودک را صبح تا شب پای رایانه و برای انجام بازی سرگرم می کنند؛ اما والدین باید بدانند که استفاده افراطی از این بازی ها در شکل گیری شخصیت کودکشان در آینده تاثیر منفی خواهد داشت؛ لذا دادن برنامه در انتخاب نوع و زمان بازی به کودکان می تواند از  بروز عواقب جسمانی و روحی در  آنها جلوگیری کند.


منبع:http://www.mehrnews.com/
طبقه بندی: منشا خشونت ها،
برچسب ها: خشونت، بازی های کامپیوتری، بازی کامپیوتری و خشونت،

تاریخ : چهارشنبه 1 دی 1395 | 11:36 ب.ظ | نویسنده : پریسا نجفی | نظرات

  • paper | بی صدا کلیک کن | آزمایشگاه شیمی